Historia hokeja, czyli od tego wszystko się zaczęło
Hokej jest jednym z najbardziej popularnych sportów zimowych. Gromadzi miliony fanów na lodowiskach i przed telewizorami, którzy z wypiekami na twarzy obserwują rozgrywki ulubionych drużyn. Skąd właściwie wziął się ten sport?
Hoquet czyli zgięty kij
Wszystko zaczęło się w Anglii lub Francji. Historycy nie są pewni co do pochodzenia tego sportu i zapewne spór nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. W hokeja grano już pod koniec XV wieku. Rozgrywki uwiecznił jeden z malarzy niderlandzkich, w obrazie pt. „Myśliwi na śniegu”. Na drugim planie widać ludzkie postaci, grające na zamarzniętym lodzie zakrzywionymi kijkami.
Początki hokeja jakiego znamy, to XIX wiek i Ameryka Północna, W ojczyźnie tego sportu, Kanadzie, stacjonowały wojska angielskie i dla zabicia czasu wymyśliły rozgrywki na lodzie. Dokładnie 3 marca 1875 roku w Montréalu został rozegrany pierwszy, oficjalny mecz hokeja. Po każdej ze stron było dokładnie 9 zawodników, a mecz trwał 60 minut.
Hokej dzisiaj
Sport ten doczekał się wielu odmian, w tym gry rozgrywanej na trawie. Jednak ogólne założenia pozostały takie same. Największa na świecie liga hokejowa jest rozgrywana na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych. NHL ma swoich fanów na całym świecie. Z kolei IIHF to Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie, zajmująca się promowaniem tego sportu. Zrzesza 68 krajów z całego świata.
W rozgrywkach panuje hegemonia kilku państw: Kanady, Czech, Finlandii, Słowacji, Szwecji i USA. To właśnie reprezentacje tych krajów zajmują już od wielu lat najwyższe miejsca w tabelach i zdobywają najważniejsze trofea. Hokej w Polsce nie jest aż tak bardzo promowany jak chociażby piłka nożna czy siatkówka. Jednak możemy się pochwalić dobrymi zespołami, które całkiem nieźle radzą sobie na międzynarodowych turniejach.