Lista najlepszych hokeistów wszech czasów

Lista najlepszych hokeistów wszech czasów

Tak jak Tom Brady ugruntował swoją pozycję największego futbolisty amerykańskiego wszech czasów, tak samo są inni sportowcy, którzy osiągnęli to w swoich dyscyplinach. Jednym z nich jest Wayne Gretzky, który od momentu przejścia na emeryturę jest uznawany za najlepszego zawodnikia w historii hokeja na lodzie.

Jaromir Jagr

Człowiek, który spędził na lodzie 30 lat pomiędzy ligą zawodową a reprezentacją Czech. Zdobył dwa mistrzostwa świata i złoty medal olimpijski, dwukrotnie zdobył Puchar Stanleya z Pittsburgh Penguins i był najbardziej wartościowym graczem NHL w 1999 roku. W trakcie swojej kariery grał dla 11 różnych drużyn.

Mario Lemieux

Ten kanadyjski zawodnik zdobył dwa Puchary Stanleya w latach 90. z Pingwinami, ale musiał przejść na emeryturę w 1997 roku z powodu raka i poważnej kontuzji pleców. Dwa lata później jego zespół popadł w kryzys finansowy i ogłosił bankructwo, ale kupił drużynę i wrócił do gry w 2000 roku, stając się pierwszym właścicielem i zawodnikiem jednocześnie. Jego obecność uratowała zespół, a on sam pożegnał się na dobre z grą w hokeja w 2006 roku.

Guy Lafleur

W NHL rozegrał 17 sezonów w trzech różnych drużynach: Montreal Canadiens, New York Rangers i Quebec Nordiques. Zdobył pięć mistrzostw i jako pierwszy zdobył 100 punktów (bramki i asysty) w sześciu kolejnych sezonach. W sezonie 1970-71 zdobył również 130 bramek. Obszerny artykuł o tym zawodniku opublikował portal sportowy https://www.magazynsportowy.pl/.

Gordie Howe

Wielu może znać go z występu w odcinku Simpsonów, ale Howe wystąpił w największej liczbie meczów NHL z 1,767 w ciągu 34 lat. Z Detroit Red Wings zdobył cztery Puchary Stanleya i sześć razy był najlepszym strzelcem ligi. Przeszedł na emeryturę w wieku 52 lat.

Wayne Gretzky

Gretzky zamyka listę największy hokeistów wszech czasów jako człowiek, który pobił najwięcej rekordów NHL (61), w tym zdobył 200 punktów w sezonie, niepobity rekord, który ustanowił czterokrotnie. W sumie zdobył 894 bramki w karierze, zdobył cztery tytuły, grając dla Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, St. Louis Blues i New York Rangers.