Czy Rosja zostanie dopuszczona do mistrzostw w 2024 roku?

Czy Rosja zostanie dopuszczona do mistrzostw w 2024 roku?
fot. unsplash.com

Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę są niemożliwe do przewidzenia. Bojkot rosyjskiej drużyny hokejowej w mistrzostwach odbywających się w tym roku stał się faktem. Jednak, jak się okazuje, co do mistrzostw w hokeju na lodzie organizowanym w Czechach w 2024 roku, nie jest to takie pewne.

Reprezentacja Szwecji mówi “nie”!

W tej sprawie w bardzo wyraźny sposób wyraziła się już szwedzka reprezentacja w hokeju na lodzie. W oficjalnym oświadczeniu dali do zrozumienia, że nie wyobrażają sobie w rozgrywkach rosyjskiej drużyny narodowej, a nawet takiej która jest teoretycznie bezpaństwowa. Nie wiadomo jak potoczy się dalej wojna na Ukrainie, jednak nie zmienia to faktu, że Rosja, jako agresor, nie powinna w ogóle walczyć o medale i międzynarodowy splendor.

Liczy się decyzja NHL

O tym, czy reprezentacja Rosji w hokeju na lodzie zostanie dopuszczona do światowych rozgrywek, zadecyduje NHL. To na doświadczeniu i sile tej organizacji opiera się większość tego typu działań. Może jednak dojść do sytuacji, w której NHL dopuści reprezentację Rosji do rozgrywek, ale poszczególne kraje odmówią gry z nimi. Wtedy może dojść do bardzo kuriozalnych sytuacji, które z pewnością będą niekomfortowe dla każdej ze stron.

Aktualnie, wicekomisarz NHL Bill Daly, zapytany o tę sytuację, mówi stanowczo, że Rosja nie powinna być dopuszczona do rozgrywek. Jednak kiedy doszło do głosowania na światowym forum IIHF, aż 98 ze 119 delegatów, było za dopuszczeniem Rosji do rozgrywek.