Od czego zacząć uprawiać sport?

Od czego zacząć uprawiać sport?
fot. unsplash.com

Zewsząd słyszymy, że aby zachować zdrowie i młody wygląd na długie lata, musimy w swoją codzienność wpisać aktywność fizyczną. No dobrze, ale od czego właściwie zacząć? 

Metoda małych kroków

Przypomnij sobie, jaki sport był ulubionym w dzieciństwie. Niech to będzie punkt wyjścia – bieganie? A może rolki? Z pewnością jazda na rowerze dawała ci dużo frajdy. Wykorzystaj to więc w swoim dorosłym życiu. Odkurz stary jednoślad leżący na strychu, albo też pożycz rower miejski i baw się dobrze. Pamiętaj jednak o ważnej kwestii, jaką jest umiar.

Jeżeli sport w twoim życiu był tylko oglądaniem meczy piłkarskich, zaplanowanie 20 kilometrowej trasy może sprawić, że zniechęcisz się do sportu szybciej niż myślisz. Postaw na krótkie aktywności i wydłużaj je w miarę potrzeb. Szybko zobaczysz, jak bardzo zmieni się twoje ciało dzięki regularnym treningom.

Próbuj czegoś nowego!

Czy wiesz, że jest kurs pływania dla dorosłych? Albo specjalne kursy mające na celu naukę jazdy na rolkach? Tak, tego wszystkiego można, a nawet trzeba nauczyć się w dorosłym życiu. Jeżeli spróbujesz, przekonasz się w końcu, czy taki sport jest dla ciebie. Nigdy nie jest za późno na poznawanie nowych aktywności i wypróbowanie siebie w nowych okolicznościach. Podejdź do tego z ciekawością dziecka, zostawiając gdzieś daleko myśli typu „a co inni sobie o mnie pomyślą”. To w gruncie rzeczy właściwie nie ma przecież znaczenia.

Zdrowie na talerzu

Wpisując w swoją codzienność sport, musisz również zadbać o odpowiednie odżywianie. Organizm, przy wzmożonym wysiłku będzie potrzebował o wiele więcej pożywnego jedzenia. Zatem przede wszystkim wyrzuć z jadłospisu wszystkie niezdrowe przekąski i słodkie napoje gazowane. Potem skup się na warzywach i owocach, a także na pełnoziarnistych produktach, które dodadzą ci o wiele więcej energii niż białe, pszenne. 

Pozostaje tylko kwestia wytrwałości. Kiedy mija czas słomianego zapału, przychodzi pora na prawdziwe treningi. Czasem na początku możesz czuć, że najlepiej byłoby odpuścić, ale wytrwaj, a zobaczysz kolosalną różnicę w swojej codzienności. Z pewnością nabierze kolorowych barw!