Najważniejsze zasady w hokeju na trawie. To pasjonująca rozgrywka!

Najważniejsze zasady w hokeju na trawie. To pasjonująca rozgrywka!
fot. unsplash.com

Hokej na trawie od 1908 roku jest dyscypliną olimpijską. Na całym świecie ma wielu zagorzałych fanów oraz wysokiej klasy rozgrywki. W Polsce, podobnie jak hokej na lodzie, jest nieco zapomniany, jednak obecnie przeżywa nową falę zainteresowania. Na czym polega za gra?

Mecz na trawie

Wydawać by się mogło, że hokej bez łyżew i tafli lodowej, straci zwyczajnie charakter. Nic jednak bardziej mylnego. W hokeju na trawie najważniejsze jest, aby wbić z pomocą drewnianej laski okrągłą piłkę o średnicy 7,5 cm. Rzecz jasna, do bramki przeciwnika. Podobnie jak w piłce nożnej, hokeiści nie mogą dotykać piłki żadnymi częściami ciała. Takie zachowanie jest dozwolone tylko w przypadku bramkarza.

Zobacz również: Hokej na szarym końcu sportów zimowych w Polsce. Dlaczego?

Rozgrywki trwają 70 minut, podzielone na dwie 35 partie. Między nimi jest pięciominutowa przerwa. W jednej drużynie gra 11 zawodników z możliwością wystawienia 5 rezerwowych. Boisko ma wymiary 91,40 na 55 m, a bramki do których trzeba posłać piłkę, mają wysokość 2,14 m, a szerokość 3,66 m.

Ważne imprezy sportowe

Rozgrywki w hokeju na trawie, są uznawane jako oficjalna dyscyplina olimpijska. Dopiero od 1980 dopuszczono do oficjalnych meczy również kobiety. Co cztery lata możemy obserwować mistrzostwa świata w hokeju na trawie, które są transmitowane przez kanały sportowe na całym świecie.

Więcej informacji sportowych znajdziesz na portalu dailysport.pl