Kim będzie nowy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie? Tego dowiemy się już niebawem!

Kim będzie nowy prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie? Tego dowiemy się już niebawem!
fot. unsplash.com

28 września odbywa się zjazd sprawozdawczo – wyborczy Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Obecny prezes, Mirosław Minkina będzie rywalizował o to zaszczytne miejsce razem ze Zbigniewem Starzec. Który z nich będzie reprezentował PZHL?

Odroczone wybory

W pierwotnych planach zjazd sprawozdawczo – wyborczy, miał odbyć się wiosną 2020 roku. Jednak problemy związane z koronawirusem i pandemią skutecznie uniemożliwiły wspólne obrady. Zakładano nawet zorganizowanie obrad online, jednak ze względu na kłopoty logistyczne i techniczne części działaczy, ostatecznie z tego zrezygnowano.

W efekcie wybrnięto z tego w sposób jednoznaczny – uchwałę zjazdową uchylono na mocy ustawowego przedłużenia kadencji organów związków sportowych do 30 września 2021. Nie da się ukryć, że na to rozwiązanie prawne ogromny wpływ miała pandemia i obostrzenia związane z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Prezes i kandydat

Prezes Minkina kieruje PZHL od 27 listopada 2018 roku. Wtedy to zastąpił Piotra Demańczuka. Przyszedł w mocno kryzysowym momencie, gdy sytuacja finansowa związku była naprawdę zła. Rok później okazało się, że PZHL ma 16 mln złotych długu, a w konsekwencji skończyły się dotacje na szkolenie młodzieży i płynność finansowa Związku. 

Kontrkandydatem obecnego prezesa jest Zbigniew Starzec. W latach 2014 – 2018 sprawował urząd Starosty Oświęcimia, a od 2018 do 2020 roku był wicewojewodą małopolskim. Na dzień 28 sierpnia, który był datą końcową zgłaszania kandydatów, był drugi po Minkinie na liście. 

O tym, kto wygra, dowiemy się niebawem. Kiepska sytuacja finansowa PZHL nie wróży spokojnej kadencji następnego prezesa. Możemy mieć tylko nadzieję, że wraz z nowym, przyjdzie również rozsądny sposób na wyjście z finansowych i nie tylko tarapatów.