Już niebawem Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Szanse na medale mamy jednak nikłe

Już niebawem Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Szanse na medale mamy jednak nikłe
fot. unsplash.com

Nawet najwięksi optymiści w tym momencie odwracają wzrok. W ostatnich latach sporty zimowe nie są naszą najmocniejszą stroną. Tak źle nie było od 1998 roku, a przecież na ostatnich zimowych igrzyskach Polacy zdobyli aż 18 medali! Skąd ta zapaść?

Najlepsze już było?

Wystarczy wspomnieć igrzyska z Salt Lake City z 2002 roku i Turynu cztery lata później. Tam reprezentacja Polski zdobyła dwa medale. Wtedy to Adam Małysz wywalczył srebro i brąz, a z Włoch Tomasz Sikora przywiózł srebro, a Justyna Kowalczyk brąz. W 2010 roku to właśnie Kowalczyk zdobyła trzy medale, a po jednym Małysz i drużyna łyżwiarek.

Igrzyska w Soczi z 2014 roku przyniosły kolejne medale wywalczone przez Kamila Stocha, Kowalczyk oraz Zbigniewa Bródkę. W 2018 brylowała drużyna skoczków narciarskich, gdzie brązowy medal otrzymali w rozgrywkach drużynowych, a złoto zdobył Kamil Stoch.

Cała nadzieja w łyżwiarstwie

Nie da się ukryć, że wszyscy liczyli na polską reprezentację w skokach narciarskich. Poprzedni sezon był dla nich fenomenalny, jednak w tym coś nie gra już od samego początku. Kamil Stoch zmaga się z urazem, Piotr Żyła stracił formę, a Dawid Kubacki miał stwierdzony COVID-19. Wiadomo, że ta choroba potrafi zrobić ogromne spustoszenie w organizmie człowieka. Może też wpłynąć negatywnie na formę skoczka.

Promykiem nadziei okazała się Natalia Maliszewska, która w ubiegłym sezonie zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej na 500 m. Próby przedolimpijskie również pokazały, w jakiej jest fenomenalnej formie — była po prostu najlepsza. Warto wspomnieć również o Andżelice Wójcik, reprezentantce w łyżwiarstwie szybkim, która zachwyciła świetną formą na początku sezonu. Na uwagę zasługuje też Kaja Ziomek oraz Zbigniew Bródka, którzy również świetnie rokują na igrzyska.

Szukasz informacji ze świata sportu? Zajrzyj na encyklopediasportu.pl