Igrzyska olimpijskie w Pekinie już niebawem. Zobacz, jak odpowiedzialnie podchodzą do pogody!

Igrzyska olimpijskie w Pekinie już niebawem. Zobacz, jak odpowiedzialnie podchodzą do pogody!
fot. unsplash.com

Teoretycznie nie mamy wpływu na to, jaka pogoda będzie za oknem. To właśnie na jej kapryśność narzekają organizatorzy wszelkiego rodzaju dyscyplin odbywających się na świeżym powietrzu. Ale na olimpiadzie zimowej musi być perfekcyjnie. I o to zadba najnowsza technologia.

Olimpiada w Pekinie

Ubiegły rok był pechowy dla wszystkich rozgrywek sportowy. Niestety, pandemia koronawirusa sprawiła, że z jednych wydarzeń zrezygnowano, a inne przełożono na inny termin. Nie inaczej było z igrzyskami w Pekinie. Same igrzyska odbędą się zgodnie z zaostrzonym reżimem sanitarnym. I najprawdopodobniej wśród kibiców znajdą się tylko osoby zaszczepione.

Zawody łyżwiarskie, hokej i rozgrywki curlingowe odbędą się w samym Pekinie. Natomiast dyscypliny alpejskie, biegi narciarskie, kombinacja, skoki, biathlon oraz snowboard będzie można oglądać z oddalonej o 90 km od Pekinu, Yanqing oraz Zhangjiakou. Rozgrywki te może pokrzyżować pogoda. Jednak, Chińczycy mają na to sposób.

Trójwymiarowe systemy obserwacji

Zajął się tym Pekiński Instytut Meteorologii, który zainstalował nieco ponad 440 różnego rodzaju urządzeń pomiarowych. Są one w trzech wspomnianych wyżej kluczowych miejscowościach, w których będą rozgrywa zmagania olimpijskie. Stworzony dzięki temu system ma za zadanie obserwację i analizę pogody z zadziwiającą precyzją. Ponoć nawet do 100 metrów.

Dane te mają sprawić, że organizatorzy będą mieć większe pole manewru w zakresie bezpieczeństwa i przewidywania różnorakich elementów pogody. Tym samym, mogą zapewnić sportowcom biorącym udział w zawodach, jak najlepsze warunki do startu w swoich dyscyplinach.

O tym, jak będzie sprawował się ten system, przekonamy się z początkiem 2022 roku. Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się 4 lutego 2022.