Słynny skoczek narciarski pracuje jako porządkowy. Dlaczego?

Słynny skoczek narciarski pracuje jako porządkowy. Dlaczego?
fot. unsplash.com

To nie kto inny jak Halor Egner Granerud, który jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Podczas ostatniego meczu Ligi Narodów, gdzie Norwegia podejmowała Szwecję, to właśnie on był jednym z porządkowych. Jak się potem okazało, tego typu prace społeczne, podejmuje już od ponad sześciu lat!

„Dugnad” czyli praca na rzecz społeczności

Skoczek wraz z całym klubem bierze udział w projekcie „Dugnad”, czyli bezpłatnej pracy na rzecz społeczności. Pracownikami są czołowi sportowcy z różnych klubów, ale i zwykli członkowie wspólnot mieszkaniowych, szkół czy spółdzielni. Co ciekawe, nikt w zasadzie nie narzeka, że musi brać udział w tym projekcie.

Zobacz również: Brązowy medal w Pekinie. Ile zarobił Kubacki?

Jak mówi sam Granerudn, tego typu prace społeczne pozwalają mu zobaczyć mecze piłkarskie i poznać ciekawych ludzi. On akurat zgłasza się do pracy na trybunach i jest odpowiedzialny za poszczególne sektory. W niedawnym meczu ze Słowenią, zajmował się sektorem dla niepełnosprawnych. W starciu ze Szwecją, opiekował się sektorem dla dziennikarzy i tam właśnie wypatrzyli go z tłumu.

Słowo roku

Prace społeczne „Dugnad” stały się norweskim słowem 2014 roku. Telewizja publiczna NRK przeprowadziła ogólnonarodową ankietę na najważniejsze słowo. I właśnie to określane pracami społecznymi na rzecz innych, okazały się strzałem w dziesiątkę. Czy w naszym kraju coś takiego by przeszło?

Więcej informacji ze świata piłki nożnej znajdziesz na portalu: fussball.pl