Hokej na lodzie – w których krajach jest najbardziej popularny?

Hokej na lodzie – w których krajach jest najbardziej popularny?
fot. unsplash.com

Ten sport jest dla osób o mocnych nerwach i równie mocnym ciele. Gra kontaktowa jest o tyle utrudniona, że zawodnicy poruszają się na lodzie. Są jednak kraje, w których hokej jest tak popularny jak u nas piłka nożna. Jakie to będą?

Północna półkula rządzi!

Nie da się ukryć, że podstawowym czynnikiem mówiącym o popularności danego sportu są czynniki klimatyczne. Dlatego też, naturalnym wydaje się fakt, że hokej jest najbardziej popularny w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Czechach, Słowacji i w Niemczech i krajach nordyckich. W tych rejonach świata można nie tylko swobodnie grać w miesiącach zimowych, ale też nie ma problemu z pokryciem danego miejsca lodem.

Hokej jest również oficjalnym narodowym sportem Kanady i nie będzie przesadą stwierdzenie, że oni naprawdę tam żyją tym spotem. Wielu fanów i sportowców hokejowych spotkamy również w Ameryce Północnej. To tam rozgrywana jest najlepsza liga hokejowa na świecie — NHL.

Co z hokejem w Polsce?

Polska Hokej Liga oficjalnie rozpoczęła swoją działalność niedawno, bo w 2013 roku. Początkowo przystąpiło do niej tylko kilka klubów: HC GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec oraz Polonia Bytom. Potem dołączyły do niego kluby z Tychów, Jastrzębia, Sanoka i Krakowa. Po początkowych nieprawidłowościach, związanych z przestrzeganiem regulaminu oraz problemów finansowych poszczególnych klubów, liga działa do dnia dzisiejszego.

Na arenie międzynarodowej jednak brakuje większych sukcesów i to nie tylko na poziomie ligowym, ale i międzynarodowym. Gdy jedni mówią o kompletnym niedofinansowaniu tego sportu, inni wskazują brak jakiegokolwiek planu na dalszą działalność. Wciąż za mało jest szkółek hokejowych, które mogłyby wychwycić przyszłe gwiazdy polskiego hokeja.