Wyrzuceni ze światowego hokeja Rosjanie piszą skargi. Czy ktoś ich wysłucha?

Wyrzuceni ze światowego hokeja Rosjanie piszą skargi. Czy ktoś ich wysłucha?
fot. unsplash.com

Odkąd Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej napaści na Ukrainę, nie tylko wielkie firmy ale i federacje sportowe bojkotują rosyjskich zawodników i cały ten kraj. Pod koniec lutego, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie wykluczyła z rozgrywek reprezentacje Rosji i Białorusi. Teraz Rosjanie piszą skargę do Komisji Dyscyplinarnej.

Wykluczenie za zbrojną agresję

Mimo że to tylko Rosja dokonała zbrojnego ataku na Ukrainę, to jednak zrobiła to za przyzwoleniem i z terenów Białorusi. Dlatego też kiedy Międzynarodowa Federacja Hokeja nałożyła odpowiednie sankcje, to właśnie na te dwa kraje. Tym samym, reprezentacje Rosji i Białorusi nie grają w prestiżowych, międzynarodowych rozgrywkach hokejowych.

Rosyjska Federacja Hokeja na Lodzie postanowiła odwołać się od tej decyzji. Nic w tym dziwnego, skoro hokej w tych dwóch wykluczonych krajach jest sportem numer jeden. Złożono więc skargę do Komisji Dyscyplinarnej Międzynarodowej Federacji Hokeja, na decyzję zarządu organizacji. Domagano się w niej przywrócenia prawa RHF do organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Świata 2023. Postuluje się również o cofnięciu decyzji o usunięciu Rosji w udziału w turniejach międzynarodowych. Według roszczeń Federacji Rosyjskiej, nałożone sankcje i restrykcje są zwyczajnie dyskryminujące.

Dużo do stracenia

Wspomniane wcześniej Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2023 miały rozegrać się w Nowosybirsku i Omsku na przełomie tego roku. Jednak ze względu na nałożone sankcje, ta impreza sportowa nie odbędzie się. Do tego, Rosyjski Komitet Olimpijski i Białoruś zostały wykluczone z Mistrzostw Świata elity mężczyzn 2022, które będą odbywać się w Finlandii. Podobne wykluczenia czekają na turnieju mistrzostw świata juniorów i juniorów młodszych. I to zarówno w męskim jak i kobiecym wydaniu. Nie wydaje się, aby Komisja Dyscyplinarną pozytywnie odniosła się do tej skargi.

Więcej gorących newsów ze sportowego świata znajdziesz na sportowymagazyn.pl